app.title

Profesijné vzdelávanie architektov

Späť na všetky podujatia

SINGULARCH: MacIver-Ek Chevroulet (CH) | Martin Skoček (SK)

Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prednášky a diskusie v spolupráci s festivalom Dni architektúry a dizajnu v Slovenskej národnej galérii. Podujatie je súčasťou projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov. www.singularch.sk

Vo štvrtok 30.05.2024 sa stretneme v ikonickej architektúre zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie so švajčiarskym ateliérom MacIver-Ek Chevroulet so sídlom v Zürich. Pred prednáškou zahraničných hostí predstaví svoju tvorbu s výrazným rukopisom slovenský architekt Martin Skoček. Posledné obdobie rezonuje najväčšia architektonická – realizačná udalosť na Slovensku – dokončenie a otvorenie budovy SNG nestora slovenskej modernistickej architektúry – Vladimíra Dědečka kreatívnou realizáciou pod taktovkou architektov BKPŠ – Martina KUSÉHO a Pavla PAŇÁKA s kolektívom. Aj preto sme veľmi radi, že SINGULARCH je súčasťou festivalu Dni architektúry a dizajnu v novom, slávnostnom priestore špičkového kultúrneho miesta, aký v bratislavských, ale aj slovenských podmienkach nemá obdobu.

Prednášky sú súčasťou podujatia Dni architektúry a dizajnu DAAD/DAAF 2024. 15. ročník festivalu DAAD/DAAF sa uskutoční v dňoch 27.05. – 02.06.2024 v Bratislave s hlavným programom v Slovenskej národnej galérii, na Fakulte architektúry a dizajnu STU a Primaciálnom paláci. Opäť po rokoch v spojení s jarnou edíciou Urban Marketu. www.urbanmarket.sk

Podujatie je zaradené do PVA (B, 10 kreditov).
SKA nad podujatím prevzala záštitu.

Za uvedené informácie zodpovedá organizátor.

Prednášajúci:
MacIver-Ek Chevroulet | Anna Celié Mac Iver Ek, Alex Chevroulet – www.maciverekchevroulet.ch

Anna Maclver-Ek a Axel Chevroulet sa stretli počas štúdia v Kodani. Obaja získali pedagogické skúsenosti na ETH Zurich a EPFL v Lausanne. V ich ateliéri spoločne skúmajú a objavujú široké spektrum architektonickej profesie. Prostredníctvom svojich projektov mieria na precíznosť ako nástroj na dosiahnutie architektúry, ktorá je citlivá na svoj kontext a veľkorysá k svojim užívateľom. Pri komplexnom hľadaní alternatívnych foriem praxe spoluzaložili kolektív a nezávislú platformu La-clique. Neustále skúmanie a experimentovanie v disciplíne ich vedie k práci s použitím rôznych mierok a médií, od filmov, výroby nábytku až po vyučovanie. V roku 2021 získala prax MacIver-Ek Chevroulet cenu Swiss Art Award za architektúru.

„Naša práca je postavená na spochybňovaní konvenčnosti konštruktívnych metód. Hľadáme spôsoby, ako znížiť množstvo potrebnej hmoty, skúmame potenciál opätovného použitia, aby sme dosiahli architektúru, ktorá svoje prostredie priťahuje k sebe a nie je od neho naopak izolovaná.”

martinskoček | Martin Skoček – www.martinskocek.sk

Výrazným rukopisným znakom všetkých jeho projektov sú kombinácie čistoty detailu, jasných foriem a materiality. Martin Skoček je okrem maestra rekonštrukcií rezidenčných, ale aj komerčných priestorov, zároveň aj architektom výnimočnej festivalovej a eventovej typológie. Architektonicky unikátny Grape je prvým festivalom, ktorý získal nomináciu na prestížnu cenu za architektúru CE ZA AR. Ateliér Martina Skočeka sa za posledné roky stal viacnásobným nominantom tejto ceny, zároveň je laureátom v interiérovej kategórii za rekonštrukciu svojho bytu.
Koná sa 30.05.2024 o 19:00 hodine
Miesto konania: Slovenská národná galéria, Rázusovo nábrežie 4, Bratislava
Na toto podujatie sa už nie je možné prihlásiť.