Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prednášky a diskusie v rámci projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov – www.singularch.sk.
V pozadí rýchlo vyvíjajúceho sa digitálneho a technologického poľa architektúry sa zároveň rozvíja paralela. Forma, ktorou mladá generácia v dielňach, od študentských ateliérov a workshopov, cez vlastnú prax naberá nový smer. Nová generácia architektov, reprezentujúcich svoj prístup v precíznom remeselnom formáte. Skúmanie a fyzické uchopenie architektúry do vlastných rúk v dielni. V organickom poznaní materiality, porozumení nástrojov a foriem ich použitia v procese tvorby priestorotvorných elementov sa vyvíjajú aj praxe, ktoré sme pozvali do najbližšieho cyklu SINGULARCH.
V stredu 30.10.2024 sa stretneme v obľúbenom priestore legendárneho Kácečka so zkaladateľom dánskeho ateliéru Archival Studies. Na "dielenský" formát cyklu SINGULARCH prijali z lokálnej sféry zručných remeselníkov pozvanie dielňa HAUS sídliaca v Banskej Štiavnici.
Podujatie je zaradené v PVA (B, 10 kreditov).
Slovenská komora architektov nad podujatím prevzala odbornú záštitu.
Archival Studies | Emil Roman Frøge, Paulina Heinz
V najbližšom dieli série prednášok SINGULARCH sa nám predstaví veľmi unikátny kodaňský ateliér Archival Studies. Ich prax, založená Jo Qian, Yuan-Chieh Yang a Emil Roman Frøge v roku 2018, sviežo reprezentuje vzácny prístup organickej práce s materialitou na báze dielenského remesla.
„Ako už názov napovedá, každý proces začíname pochopením už existujúceho. Robíme to preto, aby sme „navrhovali čo najmenej“ a nechali vzory života regulovať formy našej práce. Každý projekt začíname tým, že najprv pochopíme kvality klienta, priestoru alebo situácie, s ktorou pracujeme, a to s ambíciou pomôcť daným miestam cítiť sa skutočne nažive.” Prax Archival Studies skúma interiérovú architektúru pre transformáciu a starostlivosť o existujúce. Aktívne sa zamieravajú na rôznorodé spolupráce aplikovaním regeneračných konceptov, flexibilných stavebných systémov a senzoricky bohatých prostredí. „Náš potenciál spočíva v zameraní na remeselné spracovanie a výrobu. Snažíme sa inšpirovať novými štandardmi pre materiály a formovať súčasnú definíciu architektúry riešiac mnohé výzvy, ktorým dnes naša planéta čelí.”
Viac o tvorbe
Dielňa HAUS | Miro Šestina, Matúš Šestina
Na nasledujúci "dielenský" formát cyklu SINGULARCH prijali z lokálnej sféry zručných remeselníkov pozvanie dielňa HAUS. Sídliaca v Banskej Štiavnici, pôsobí ako stolárska a tesárska platforma, ktorá je zároveň neoddeliteľnou súčasťou architektonického ateliéru. Zakladateľmi sú Tomáš Ružiak, Matúš Šestina, Miro Šestina a Eva Šestina.
“Našou zásadou je vytvoriť pravdivú, dôvtipnú a súčasnú architektúru. Preferujeme elementárne materiály a sledujeme najnovšie trendy v technológii a dizajne. Venujeme sa autorským projektom a radi sa zapájame do architektonických súťaží. Architektonické zadanie vypracujeme od návrhu, až po realizačný projekt. Naše interiérové návrhy vieme zrealizovať v našej stolárskej dielni.”
Stolárska dielňa sídliaca v Banskej Štiavnici už realizovala množstvo skvelých objektov. Ich zmysel pre detail a kreatívny prístup k realizácii návrhov z výkresov nielen svojho vlastného ateliéru, no zároveň partnerských architektonických ateliérov vedie k unikátnym výsledkom práce s drevom a inými tradičnými materiálmi. Vďaka ich kontinuálnej a precíznej architektonickej a stolárskej tvorbe bola dielňa Haus nominovaná v projektoch ako Útulňa na Červenej Studni (CE ZA AR 20, ARCH 20), Búda - komunitné centrum (CE ZA AR 22). Bunky Jelšava v otvorenom Kaštieli Coburgovcov (v spolupráci s 2021 a Čierne Diery) sa stali laureátmi CE ZA AR 22 - Fenomén Architektúry a zároveň získali nomináciu prestížnu cenu EU Mies van der Rohe Award 2024.
Viac o tvorbe